…..

„MOTIVÁCIÓS LYUK” A STRÁZSA-BARLANGBAN – Bepillantás a barlangi kutatómunka kulisszáiba

A barlangkutatás hosszadalmas, fárasztó, embert próbáló, de rendkívül izgalmas tevékenység, amely során végig ott vibrál szemünk előtt a felfedezés lehetősége. A felfedezésé, ami legtöbbször még akkor is meglepetésként érkezik, ha valójában mégiscsak számítunk rá. 
Tulajdonképpen bolygónk felszínén alig van már fehér folt, vagyis olyan terület, amit ne térképezett volna fel az ember. A műholdakról szinte minden látható, vagy valamilyen módon  érzékelhető […]

MŰEMLÉKKEL GAZDAGODOTT A SÁTORKŐPUSZTAI-BARLANG

A Sátorkőpusztai-barlangtól légvonalban mindössze 50 méterre található a Nagy-Strázsa-hegy tetején kősátorként (innen származik a “Sátorkő” elnevezés) emelkedő sziklaboltozat, amit a legtöbben Tündérkapu néven ismernek. Azt azonban kevesen tudják, hogy ez alatt az 1960-as évek elején a dorogi Kadić Ottokár Barlangkutató Csoport tagjai Benedek Endre bányafőmérnök vezetésével barlangot találtak.
A Strázsa-barlangnak elnevezett emeletes barlangrendszer kutatásába komoly energiát […]

RÁDIÓRIPORT A SÁTORKŐPUSZTAI-BARLANG MEGÚJULÁSÁRÓL

A Földgömb folyóirat 2023/3. számában jelent meg Lieber Tamás cikke a Sátorkőpusztai-barlangban zajló munkákról. Az írás apropóján a szerzővel beszélgetett Érczfalvi András, a Trend Fm “Földgömb” rovatában 2023. június 15-én.

Az adás itt hallgatható meg:

EZ TÖRTÉNT VELÜNK 2022-BEN (ÉVÉRTÉKELŐ) II. rész

[A beszélgetés szerkesztett változata a 24 Óra című folyóirat (Komárom-Esztergom megye napilapja), 2023. január 6-i számában jelent meg.]
Vulkántúra, látogatónapok, aggteleki kirándulások, „műanyagnap”. 2022-ben is igen aktív volt a Benedek Endre Barlangkutató- és Természetvédelmi Egyesület (BEBTE), melynek tagjai az óévben fáradhatatlanul tevékenykedtek. A magunk mögött hagyott esztendőről Lieber Tamást, a BEBTE elnökét kérdeztem.

– A BEBTE szemszögéből […]

A SÁTORKŐPUSZTAI-BARLANG KLIMATIKUS ADOTTSÁGAI

 

A Sátorkőpusztai-barlangban végzett feltáró kutatások mellett a barlang klimatikus adottságainak alakulását is igyekszünk nyomon követni. A barlang járatainak túlnyomórészt függőleges  elrendeződésű, ráadásul bonyolult, labirintusos jellege érdekes megfigyeléseket hozott. Szilvay Péter immáron két éve heti 3-4 alkalommal rendszeresen végzi megfigyeléseit, amit az alábbi írásában foglal össze.
  Ha forró nyáron érkezünk egy barlangbejárathoz, akkor kellemes hűvös légáramlást érzünk a föld […]

TERMÉSZETVÉDELMI NAP A TÜNDÉRKAPUNÁL

Rendhagyó programmal kedveskedett az érdeklődők számára a dorogi Benedek Endre Barlangkutató és Természetvédelmi Egyesület (BEBTE), valamint a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága szeptember 25-én. A két szervezet a Dorog és Esztergom között található Nagy-Strázsa-hegyben lévő fokozottan védett, és egyébként nem látogatható Strázsa-barlanghoz invitálta az előzetesen regisztrált vendégeket.
 A szervezők nem titkolt célja az volt ezzel az eseménnyel, […]

By |október 8th, 2021|Barlangjaink, Beszámolók, Strázsa-barlang, Természetvédelem|0 Comments

MI VAN AZ AGYAG ALATT? – A folyamatosan megújuló barlang

A COVID-19 világjárvány okozta fél éves kényszerszünet után néhány héten belül újra fogadhatja látogatóit a Sátorkőpusztai-barlang. A leállás csakis a látogatások szüneteltetésére vonatkozott, miközben a barlangi feladatoknak a kutatók talán minden korábbinál nagyobb intenzitással álltak neki.
A fenti megállapítást mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy az elmúlt fél évben legalább heti egy, de sokszor két […]

GÖMBFÜLKÉK NYOMÁBAN – Új fejlemények a Sátorkőpusztai-barlang kutatásában  

Az 1946 óta ismert kristálybarlang néhány kezdeti évtől eltekintve mindig is a kutatók figyelmének középpontjában állt. Különös formavilága, jellegzetes képződményei kiemelt helyet szenteltek számára a magyarországi barlangok sorában.
A barlang ismertségét Jakucs László geológus alapozta meg, aki Venkovits Istvánnal együtt vett részt a barlang 73 évvel ezelőtti feltárásában, első tudományos igényű feldolgozásában. Igaz ugyan, hogy a […]

ÁPRILISTÓL KUTATÓDÉLUTÁNOK SÁTORKŐPUSZTÁN

Havi rendszerességgel szervezett látogatónapjainkon több vendégünk is felajánlotta segítségét a barlangban végzendő munkálatoknál. Részben ezért, részben pedig, hogy a hétvégéket ezáltal is “tehermentesítsük”, indítjuk el áprilistól a heti egy hétköznapra szervezett “KUTATÓDÉLUTÁN” c. programunkat.
Természetesen ez a fajta program nem új keletű, hiszen több hazai kutatócsoport is hétköznapokra szervezi kutatásait. Ilyenkor akár iskolából, akár munkából hazafelé, sokszor szívesebben […]

ÚJ LÁTOGATÁSI REND A SÁTORKŐPUSZTAI-BARLANGBAN

A 2018. évben  megnövekedett létszámmal lezajlott barlangi látogatónapok tapasztalatai alapján némileg megváltoztattuk a Sátorkőpusztai-barlang üzemeltetési rendjét. A barlang védelmét és a vendégek érdeklődését is maximálisan szem előtt tartva úgy döntöttünk, hogy havonta egy hétvégi napon fogadjuk őket, akkor viszont reggeltől délutánig több csoportban zajlanak a túrák. A döntés mögött húzódó okokat foglaljuk össze az alábbiakban.
Mielőtt […]