„MOTIVÁCIÓS LYUK” A STRÁZSA-BARLANGBAN – Bepillantás a barlangi kutatómunka kulisszáiba

A barlangkutatás hosszadalmas, fárasztó, embert próbáló, de rendkívül izgalmas tevékenység, amely során végig ott vibrál szemünk előtt a felfedezés lehetősége. A felfedezésé, ami legtöbbször még akkor is meglepetésként érkezik, ha valójában mégiscsak számítunk rá. 
Tulajdonképpen bolygónk felszínén alig van már fehér folt, vagyis olyan terület, amit ne térképezett volna fel az ember. A műholdakról szinte minden látható, vagy valamilyen módon  érzékelhető […]

MŰEMLÉKKEL GAZDAGODOTT A SÁTORKŐPUSZTAI-BARLANG

A Sátorkőpusztai-barlangtól légvonalban mindössze 50 méterre található a Nagy-Strázsa-hegy tetején kősátorként (innen származik a “Sátorkő” elnevezés) emelkedő sziklaboltozat, amit a legtöbben Tündérkapu néven ismernek. Azt azonban kevesen tudják, hogy ez alatt az 1960-as évek elején a dorogi Kadić Ottokár Barlangkutató Csoport tagjai Benedek Endre bányafőmérnök vezetésével barlangot találtak.
A Strázsa-barlangnak elnevezett emeletes barlangrendszer kutatásába komoly energiát […]

TERMÉSZETVÉDELMI NAP A TÜNDÉRKAPUNÁL

Rendhagyó programmal kedveskedett az érdeklődők számára a dorogi Benedek Endre Barlangkutató és Természetvédelmi Egyesület (BEBTE), valamint a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága szeptember 25-én. A két szervezet a Dorog és Esztergom között található Nagy-Strázsa-hegyben lévő fokozottan védett, és egyébként nem látogatható Strázsa-barlanghoz invitálta az előzetesen regisztrált vendégeket.
 A szervezők nem titkolt célja az volt ezzel az eseménnyel, […]

By |október 8th, 2021|Barlangjaink, Beszámolók, Strázsa-barlang, Természetvédelem|0 Comments

ÁPRILISTÓL KUTATÓDÉLUTÁNOK SÁTORKŐPUSZTÁN

Havi rendszerességgel szervezett látogatónapjainkon több vendégünk is felajánlotta segítségét a barlangban végzendő munkálatoknál. Részben ezért, részben pedig, hogy a hétvégéket ezáltal is “tehermentesítsük”, indítjuk el áprilistól a heti egy hétköznapra szervezett “KUTATÓDÉLUTÁN” c. programunkat.
Természetesen ez a fajta program nem új keletű, hiszen több hazai kutatócsoport is hétköznapokra szervezi kutatásait. Ilyenkor akár iskolából, akár munkából hazafelé, sokszor szívesebben […]

BARLANGÁBRÁZOLÁS ÉS JÁRATKERESÉS ÚJ MÓDSZEREKKEL – 3D térképezés a Sátorkőpusztai-barlangban

A Barlangkutatók “Szablyár Péter” Szakmai Konferenciáján 2018. november 17-én jelentette be Surányi Gergely geofizikus, barlangkutató, hogy elkészült a Sátorkőpusztai-barlang 3 dimenziós térképe. A közel két évig tartó munka gyümölcse immáron bárki számára megtekinthető, igaz, egyelőre még csak virtuálisan, de apró kiegészítéseket követően vélhetően kézbe is vehető lesz ennek nyomtatott változata. Ez az esemény komoly mérföldkő a […]

A HELY stábja Sátorkőpusztán

2016-ban barlangunkban járt a Kossuth Rádió, „A hely” című műsorának stábja. A riporterek Farkas Erika és Pálfi Balázs, a riportalanyok pedig András Dénes, Benedek Attila, dr. Jankainé, Németh Szilvia, Lieber Tamás, Szilvay Péter és Szvetnyik Csaba voltak.

 

ESTI SÉTA – BESZÉLGETÉS A SÁTORKŐPUSZTAI-BARLANGRÓL

A Kossuth Rádió számára 2018 áprilisában készített riportban Pálfi Balázs Lieber Tamással és Szilvay Péterrel beszélget. A műsorban felvételről megszólal dr. Jakucs László is.

 

HÚSVÉTI GONDOLATOK

Idén sem hazudtolták meg magukat azok az emberek, akik Húsvét hétfőjét az Esztergom-Kertváros fölött található Nagy-Strázsa-hegyen piknikezéssel töltötték. A viszonylag rövid ideig tartó szép idő is elég volt ahhoz, hogy egyes, oda nem illő egyének a természetben, annak írott és íratlan szabályait figyelmen kívül hagyva grillezéssel, italozással múlassák az időt.
Szomorú azt látni, hogy mindezt a természet iránti alázat […]

„SÁTORKŐPUSZTAI-BARLANG 70” – BARLANGÁSZÜNNEP DOROGON

Remek tudományos-ismeretterjesztő konferenciává alakult az az emlékülés, amelyet a dorogi Benedek Endre Barlangkutató és Természetvédelmi Egyesület (BEBTE) rendezett a Sátorkőpusztai-barlang felfedezésének és feltárásnak 70. évfordulója alkalmából, a dorogi Gáthy Zoltán Városi Könyvtár előadótermében.
A rendezvény az elmúlt 70 év történéseit elevenítette fel, különösen az 1958-ban megalapított dorogi barlangkutatás kezdetétől a jelenkorig.  Emellett a barlangászat és a […]

BARLANG A BARLANGON BELÜL, ÁLLAGMEGÓVÁS A NAGY-STRÁZSA-HEGYEN

A BEBTE tagjai a Sátorkőpusztai-barlangnál végzett feladataik mellett a szomszédos Strázsa-barlang megóvását is napirenden tartják. A barlang kutatása mellett gondot fordítanak a nyitott bejárati szakasz karbantartására is. A tevékenység a belső barlangszakasz egykori és jelenlegi bejáratára, annak biztosítására is kiterjed.
Előzmények
A Sátorkőpusztai-barlanggal szomszédos, attól légvonalban kb. 50 méterre található impozáns barlangbejárat már a 117. számú főútról is […]