Természetvédelem

CSATLAKOZZ A SZEMÉTIRTÓK-MOZGALOMHOZ

A Benedek Endre Barlangkutató és Természetvédelmi Egyesület (BEBTE) tagsága 2019-ben hozta létre a Szemétirtók csoportot azzal a céllal, hogy az egyesület környezet- és természetvédelmi munkáját némiképp leválassza barlangkutatói tevékenységétől, jóllehet a kettő sokszor találkozik.
Azért tartottuk fontosnak, hogy ebbéli törekvéseink nagyobb nyilvánosságot kapjanak, hiszen önmagában a barlangkutatás a legtöbb ember számára nem jelent különösebb hívószót. Ezzel ellentétben szűkebb és […]

By |június 27th, 2024|Környezetvédelem, Természetvédelem|0 Comments

FÉL ÉVSZÁZAD UTÁN HAZATÉRT A KRISTÁLYCSODA – régi-új látnivaló a Sátorkőpusztai-barlangban

[A BEBTE és a tatai Kuny Domokos Múzeum közös sajtóközleménye]
Magyarországon mind ez idáig példátlan esemény helyszíne volt április 9-én a Dorog és Esztergom határában található Sátorkőpusztai-barlang. Egy, valamikor az 1970-es években begyűjtött kristálycsoda került vissza oda, ahonnan közel ötven évvel ezelőtt elvitték.
A tatai Megalodus Barlangkutató és Geológus Szakcsoport tulajdonában lévő országos lelőhelyű ásvány- és ősmaradvány-gyűjtemény […]

A CIGICSIKKEKTŐL AZ ISMERETTERJESZTÉSIG – Ezt tették a Szemétirtók 2023-ban

Kimagasló környezetvédelmi tevékenysége elismeréseként Dr. Jócsik Lajos-díj „Esztergom Tiszta, Zöld Környezetéért” kitüntetést vehetett át a Benedek Endre Barlangkutató és Természetvédelmi Egyesület (BEBTE) égisze alatt működő Szemétirtók csoport a 2023. december 13-i „Esztergom Megyei Jogú Város jó tanulója-jó sportolója” pályázat díjkiosztó ünnepségén. Az elismerés és a sikeres projektek kapcsán Walczer Patrik, a 24 Óra újságírója beszélgetett […]

By |január 10th, 2024|BEBTE, Beszámolók, Környezetvédelem, Természetvédelem|0 Comments

RÁDIÓRIPORT A SÁTORKŐPUSZTAI-BARLANG MEGÚJULÁSÁRÓL

A Földgömb folyóirat 2023/3. számában jelent meg Lieber Tamás cikke a Sátorkőpusztai-barlangban zajló munkákról. Az írás apropóján a szerzővel beszélgetett Érczfalvi András, a Trend Fm “Földgömb” rovatában 2023. június 15-én.

Az adás itt hallgatható meg:

EZ TÖRTÉNT VELÜNK 2022-BEN (ÉVÉRTÉKELŐ) II. rész

[A beszélgetés szerkesztett változata a 24 Óra című folyóirat (Komárom-Esztergom megye napilapja), 2023. január 6-i számában jelent meg.]
Vulkántúra, látogatónapok, aggteleki kirándulások, „műanyagnap”. 2022-ben is igen aktív volt a Benedek Endre Barlangkutató- és Természetvédelmi Egyesület (BEBTE), melynek tagjai az óévben fáradhatatlanul tevékenykedtek. A magunk mögött hagyott esztendőről Lieber Tamást, a BEBTE elnökét kérdeztem.

– A BEBTE szemszögéből […]

A SÁTORKŐPUSZTAI-BARLANG KLIMATIKUS ADOTTSÁGAI

 

A Sátorkőpusztai-barlangban végzett feltáró kutatások mellett a barlang klimatikus adottságainak alakulását is igyekszünk nyomon követni. A barlang járatainak túlnyomórészt függőleges  elrendeződésű, ráadásul bonyolult, labirintusos jellege érdekes megfigyeléseket hozott. Szilvay Péter immáron két éve heti 3-4 alkalommal rendszeresen végzi megfigyeléseit, amit az alábbi írásában foglal össze.
  Ha forró nyáron érkezünk egy barlangbejárathoz, akkor kellemes hűvös légáramlást érzünk a föld […]

TERMÉSZETVÉDELMI NAP A TÜNDÉRKAPUNÁL

Rendhagyó programmal kedveskedett az érdeklődők számára a dorogi Benedek Endre Barlangkutató és Természetvédelmi Egyesület (BEBTE), valamint a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága szeptember 25-én. A két szervezet a Dorog és Esztergom között található Nagy-Strázsa-hegyben lévő fokozottan védett, és egyébként nem látogatható Strázsa-barlanghoz invitálta az előzetesen regisztrált vendégeket.
 A szervezők nem titkolt célja az volt ezzel az eseménnyel, […]

By |október 8th, 2021|Barlangjaink, Beszámolók, Strázsa-barlang, Természetvédelem|0 Comments

SZEMÉTIRTÓKKAL AZ ISKOLÁKBAN

A BEBTE Közgyűlése 2019-ben döntötte el, hogy az egyesület a barlangkutatói és természetvédelmi munkájától némiképp leválasztja környezetvédelmi tevékenységét, amellyel szélesebb társadalmi rétegeket kíván megszólítani. Az új „gyermek” nevet is kapott; SZEMÉTIRTÓK.
Társaságunk az úgynevezett akcióprogramok (illegális szemétlerakatok felszámolása, pataktakarítás, csikkgyűjtő megmozdulások, faültetések stb.) mellett nagy hangsúly fordít az ismeretterjesztésre, különös tekintettel a környezettudatosság népszerűsítésére. Ez utóbbi célt szolgálja a 2020-ban megálmodott […]

By |október 8th, 2021|Környezetvédelem, Természetvédelem|0 Comments

ELKÉPZELÉSEK, JAVASLATOK A PALATINUS-TÓ KÖRNYEZETI TERHELÉSÉNEK CSÖKKENTÉSÉRE

A 2021. július 24-én a Klímapolitikai Intézet, valamint a Benedek Endre Barlangkutató és Természetvédelmi Egyesület Szemétirtók csoportja által szervezett tóparti szemétszedés újra előtérbe helyezte a tóval kapcsolatos évtizedes gondokat. 
Az Esztergom-Kertváros területén elhelyezkedő bányató közkedvelt üdülőövezetnek számít a dorogi-esztergomi régióban. Az 1950-es évek végén homokbányászat (Dorogi Szénbányák) következtében létrejött tó mellett generációk nőttek fel, így sokakat érint közvetlenül, […]

By |augusztus 22nd, 2021|Környezetvédelem, Természetvédelem|0 Comments

MI VAN AZ AGYAG ALATT? – A folyamatosan megújuló barlang

A COVID-19 világjárvány okozta fél éves kényszerszünet után néhány héten belül újra fogadhatja látogatóit a Sátorkőpusztai-barlang. A leállás csakis a látogatások szüneteltetésére vonatkozott, miközben a barlangi feladatoknak a kutatók talán minden korábbinál nagyobb intenzitással álltak neki.
A fenti megállapítást mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy az elmúlt fél évben legalább heti egy, de sokszor két […]