2007. július 27.
Magántőke bevonásával, 2007 nyarán több éves szünet után ismét működésbe állt a tokod-altárói vízakna, lehetővé téve, hogy a környékbeli városok ismét, vagy első ízben karsztvíz-alapra helyezzék ivóvízellátásukat.
Míg Dorog eddig is többnyire karsztvízből fedezte szükségletét (sárisápi kút), illetve kis részben a Duna vizéből, addig Esztergom lakosságát teljes egészében a Kis-Duna-ágra telepített parti szűrésű kúthálózat látta el az alapvető szükséglettel.
A 2004-es folyószennyezés rámutatott arra, hogy jóllehet a dunai kutak többnyire kifogástalan minőségű vizet biztosítanak, azok működését egy esetleges szennyezés hosszabb-rövidebb ideig gátolhatja. Ekkor merült fel az alternatív vízkivételi lehetőség megteremtése.
Az Esztergomtól légvonalban csupán néhány kilométerre lévő altárói létesítmény adta magát, a gond csak az volt, hogy a vágatrendszer majd egy évtizede használaton kívül állt. A megszüntetésre ítélt telepet már-már a klinikai halál állapotából sikerült az idei évben újra üzembe helyezni. A szakembereknek a több mint 3 kilométer hosszú szervízalagút rendbehozása (omlások elhárítása, támfalak megerősítése) mellett a korszerű szivattyútelep és szellőztetőrendszer telepítéséről is gondoskodniuk kellett, nem beszélve a vizet továbbító több kilométeres csőhálózat kiépítéséről, illetve felújításáról. A munkálatokat ugyanakkor nehezítette, hogy a villamos vezetéket több helyütt is ellopták, ellehetetlenítve többek között a villanyvonat működését. A nehézségeket áthidalandó, egy kölcsönkapott muzeálisnak számító NDK gyártmányú akkumulátoros vonatot helyeztek üzembe, ami nélkülözhetetlen az ember számára helyenként csak nehezen járható vágatban való közlekedés, illetve az eszközök, berendezések szállítása miatt.
Vállalkozói segítséggel végül is a probléma nagy részét július végére sikerült megoldani, a telep immáron termelheti a fogyasztható vizet. Természetesen munka még akad bőven. Ottjártunkkor az esztergomi vonal átöblítése zajlott (a sokáig használaton kívüli, elrozsdásodott vezeték mosatása történt, ugyanis csak a rozsda kimosódása után lehet a fogyasztói hálózatba küldeni a vizet), és hamarosan megkezdődik egy palackozó részleg kiépítése is.
KÉPRIPORTUNK
(Hohl Zoltán felvételei)
TERMÉSZETES ÜREGEK
A mesterséges vágatok gyakran mészköves réteget szelnek át, ezért nem ritka, hogy korábban a felszínnel egyáltalán nem közlekedő természetes üregek, barlangok nyílnak meg. Mivel ezek a hasadékok csak a bányán keresztül képesek szellőzni, bejárásuk is csak a bányát szellőztető berendezések működésekor lehetséges. Ottjártunkkor az ún. Alsó-barlangot tudtuk csak megnézni, a felső, jóval kiterjedtebb barlangrendszer járatainak légtere nem lélegezhető be, jelenleg még átszellőztetésre vár.
Minden bizonnyal, amikorra képes beszámolónk eljut a kedves olvasóhoz, már Esztergom városa is az innen termelt vizet fogyasztja. A terület mely alatt a fogyasztásra kitermelt karsztvíz természetes közegében megtalálható, iparilag terhelt vidék. Fontosnak tartjuk, hogy az üzemek, gyárak tulajdonosai, akárcsak a térségben élő lakosság tisztában legyen felelősségével.
„A TERMÉSZETES, JÓ MINŐSÉGŰ IVÓVÍZ NEKÜNK AJÁNDÉK, NE TÉKOZOLJUK EL, VIGYÁZZUNK RÁ!”
Leave A Comment